Vantaan kaupunki siirtää Pointin kansainvälisen koulun yhteydessä sijaitsevan kirjaston Jumbon kauppakeskukseen.
Jumbon kauppakeskusta hallinnoiva Vantaan Valo Ky on tarjonnut Jumbon Flamingon osasta noin 1 400 neliömetrin kirjastoa varten.
Vuokrasopimusluonnoksessa Jumbon kirjaston liiketilan vuokraksi on arvioitu noin 33,5 euroa per huoneistoneliömetri per kuukausi. Vantaan kaupunkitilalautakunta käsittelee vuokrausta kokouksessaan keskiviikkona.
Kaupungin mukaan Jumbon kirjasto palvelisi koko Aviapoliksen aluetta keskeisemmällä sijainnilla ja houkuttelisi asiakkaita ympäri Vantaata, koska Jumbon asioinnista suuri osa tulee arkiasioinnista Vantaan sisällä.
Rakennus on hyvässä kunnossa ja sinä on tarvittavat huolto- ja logistiikkatilat kirjastolle, mutta liiketilan muuttaminen kirjastokäyttöön vaatii käyttötarkoituksen muutosluvan sekä tilamuutoksia ja saneerauksia. Hanke on suunniteltu valmistuvaksi vuoden 2026 kesällä.
Kuvan lähde: Varma.