Logicenters kertoi viime syksynä ostaneensa Tampereen Hervannasta tontin ja rakennuttavansa sille noin 29 000 neliömetrin laajuisen usean käyttäjän logistiikkakeskuksen. Logistiikkakiinteistö valmistuu alkuvuodesta 2025.
Nyt Logicenters julkistaa kohteen ensimmäisen vuokralaisen, joka on perheyritys Löytötex. Tokmanni-tyyppisellä halpakauppaketjulla on yhteensä yhdeksän vähittäiskauppaa ympäri Pirkanmaata.
–Uusi logistiikkakeskus tukee kasvustrategiaamme ja sitoutumistamme palvelukykymme parantamiseen koko alueella. Strateginen sijainti yhdistettynä huippumoderneihin toimitiloihin mahdollistaa toimintamme optimoinnin ja nopeiden toimitusten tarjoamisen asiakkaillemme jatkossakin, kommentoi Löytötex Oy:n toimitusjohtaja Mika Perkiö.
Löytötexin lisäksi kiinteistössä on tilaa vielä uusille vuokralaisille. Vapaata vuokrattavaa tilaa on 25 000 neliömetriä, ja niihin mahtuu jopa viisi vuokralaista.
Logistiikkakeskus sijaitsee lähellä Suomen merkittäviä valtateitä, E12 ja E63. Kiinteistöön asennetaan aurinkopaneelit katolle ja lämmitys tapahtuu maalämmöllä. Kohteelle haetaan BREEAM Excellent-ympäristösertifikaattia.
Lue myös: Logicenters rakennuttaa 29 000 neliömetrin laajuisen logistiikkakeskuksen Hervantaan (9/2023)
Kuvan lähde: Logicenters.