Helsingin Kampissa osoitteessa Fredrikinkatu 51 sijaitseva Hotelli Mestari siirtyy pohjoismaisen hotellikonserni Strawberryn omistukseen. Hotellista tulee osa Clarion Hotel -ketjua.
Perinteikkäässä Rakennusmestarien talossa sijaitseva Hotel Mestari avautui toukokuussa 2022 Primehotelsin operoimana.
Hotelli Mestarista tulee Strawberryn 19. hotelli Suomessa, ja Strawberry ottaa hotellin liiketoiminnan haltuunsa tiistaina 13. elokuuta. Strawberry ja kiinteistön omistaja Rakennusmestarien Säätiö sr. ovat solmineet kohteeseen 20 vuoden vuokrasopimuksen.
–Olemme valtavan ylpeitä rakennuksesta ja historiastamme. Siksi on ollut erittäin tärkeää löytää vuokralainen, joka näkee alamme arvon, ja jolla on myös voimia ja kokemusta kehittää liiketoimintaa. Siksi olen erittäin iloinen, että olemme nyt aloittamassa pitkäaikaista yhteistyötä Strawberryn kanssa, kommentoi hallituksen puheenjohtaja Ari Autio Rakennusmestarien Säätiöstä.
Strawberry on ollut viime aikoina aktiivinen toimija Suomen hotellimarkkinoilla. Hotelli AX:n, Hotelli Katajanokan, Hotelli Sveitsin ja nyt Hotelli Mestarin yrityskauppojen lisäksi Strawberry on esitellyt hotellihankkeen Turussa.
–Helsinki lienee yksi Pohjois-Euroopan mielenkiintoisimmista hotellikaupungeista. Olemme erittäin iloisia saadessamme mukaamme hotellin, joka tuottaa lisäarvoa vieraillemme samalla, kun jatkamme Clarion-hotellin kautta eläväisen ja suurkaupunkimaisen tunnelman luomista Helsingin ytimeen, sanoo Erika Ehrnrooth, COO Finland.
Kaikki Hotelli Mestarin henkilöstö siirtyy kokonaisuudessaan vanhoina työntekijöinä Strawberrylle. Samoin hotellin varaukset siirtyvät automaattisesti uudelle omistajalle.
–On kuin kohtalon johdatusta, että kasvuun tähtäävä Strawberry muuttaa historialliseen suomalaisen rakentamisen keskukseen. Tämä tuntuu sekä uskomattoman oikealta että hauskalta. Hotelli Mestari on erittäin arvostettu hotelli, ja on upeaa jatkaa sen kehittämistä yhdessä tiimin kanssa, kommentoi Strawberryn omistaja Petter Stordalen.
Primehotels luopui viime syksyn aikana kahdesta hotellistaan Helsingissä ja viime keväänä myös Hyvinkään Hotel Sveitsistä.
- Primehotels ei jatka taidehotellin pyörittämistä Jätkäsaaressa, Hotel AX siirtyy Petter Stordalenin salkkuun (10/2023)
- Hotellioperaattori vaihtui, viimeistelyt arvokiinteistössä Helsingin paraatipaikalla jatkuvat vuodenvaihteeseen (10/2023)
Lue myös: Rakennusmestarien taloon tulevaa hotellia varten käytiin läpi 30 operaattoria (1/2019)
Kuvan lähde: Maria Korteila.