Kerroimme viime helmikuussa, että Tampereen kaupunki myy Keskustorin laidalla sijaitsevan Frenckellin konttori -nimisen rakennuksen tamperelaiselle kiinteistösijoittajalle Aare Invest Oy:lle.
Rakennus on vuonna 1847 rakennettu kolmikerroksinen tiilirakenteinen rakennus, joka on kooltaan noin 1 660 huoneistoneliömeriä. Kiinteistö on alun perin rakennettu Frenckellin paperitehtaan konttoriksi ja tehtaan johtajan asunnoksi.
Frenckellin konttori saneerataan täysin, ja sen tilat valmistuvat ensi vuodenvaihteessa. Kuluvan syksyn aikana Aare Invest on allekirjoittanut kohteeseen vuokrasopimuksen kolmen tahon kanssa.
Frenckellin Konttorin toimistotiloihin ovat tulossa vuokralaisiksi Säästöpankki Sinetti ja yksityinen varainhoitoyhtiö Finlandia Group. Lisäksi kiinteistön ravintolatiloihin tulee uusi ravintola, jonka yrittäjinä ovat Boulangerie Marco -kahvilan yrittäjät Tapio Alanko ja Marco Kaniecki.
Aare Invest hankki aiemmin myös Frenckellin virastorakennuksen:
Kuvan lähde: Tampereen kaupunki.